Biblioteka zdalnie. Konkurs „Popisz się talentem”

OGÓLNOPOLSKI  KONKURS LITERACKI
dla uczniów szkół podstawowych

• Właśnie rusza 4. edycja „Popisz się talentem”.
  • Udział w konkursie literackim to świetne, kreatywne wyzwanie w czasie, gdy nie funkcjonują  szkoły.
  • Jego uczestnicy mogą odkryć literackie pasje i rozwinąć umiejętność posługiwania się piękną polszczyzną.
  • Nagroda w konkursie jest spektakularna: to debiut w prawdziwej książce, w której opublikowane zostaną opowiadania
  • Daj zwierzakom głos!

Kreatywne pisanie to wspaniała okazja, aby spojrzeć na świat cudzymi oczami. Wyobrazić sobie, co przeżywają inni. W tegorocznej edycji konkursu „Popisz się talentem”  organizatorzy konkursu chcieliby zachęcić dzieci i młodzież do spojrzenia na świat oczami zwierząt.

Zwierzęta nie potrafią mówić, ale potrafią kochać, cieszyć się i smucić, bawić się i psocić, czuć i tęsknić. Są ważną częścią naszego świata. Aby zrozumieć zwierzęta, trzeba mieć otwartą głowę, dobre serce i mnóstwo fantazji. A tacy właśnie są młodzi ludzie, uczniowie szkół podstawowych. Czas zatem chwycić za pióro i dać zwierzakom głos.
Niech cały świat je usłyszy – od wielkiego niedźwiedzia do malutkiej myszy!

Zadanie konkursowe

• Należy napisać opowiadanie – do 500 słów, 2800 znaków bez spacji

Słynny naukowiec profesor Antoniusz Wścibinos skonstruował urządzenie tłumaczące mowę zwierząt. Nazwał je ZWIERZOFONEM. Urządzenie owo, z wyglądu przypominające połączenie trąby z dyktafonem, nie tylko tłumaczy, co mówią zwierzęta, lecz także nagrywa ich wypowiedzi. Pewnego dnia w czasie spaceru profesor zgubił owo urządzenie. Gdy je znalazł, pamięć urządzenia była całkowicie zapełniona. Małe i duże zwierzęta ponagrywały tam swoje zwierzenia! Jak myślisz, co chciały nam powiedzieć? Co je cieszy, co martwi, czego potrzebują?
Co sądzą o nas, ludziach? Pomóż profesorowi spisać choć jedną opowieść nagraną na ZWIERZOFON. Dzięki Tobie cały świat może się dowiedzieć, co zwierzęta mają nam do powiedzenia!

Jury i kategorie wiekowe

• Oceną nadesłanych na konkurs opowiadań zajmie się jury w składzie:
    • Monika Hałucha (PS IBBY)
    • Małgorzata Jankowska (Nowa Era)
    • Małgorzata Węgrzecka („Świerszczyk”)
    • Wojciech Widłak (pisarz dziecięcy)
    • Rafał Witek (pisarz dziecięcy)
  • Jury będzie rozpatrywać prace w podziale na dwie grupy wiekowe:
    • klasy I–IV i W każdej z tych kategorii wyłonionych zostanie 15 zwycięskich opowiadań
    • klasy V–VIII. (czyli łącznie 30).

Nagrody warte wysiłku

Główna nagroda w konkursie to debiut w prawdziwej książce. Opowiadania 30 laureatów zostaną profesjonalnie zredagowane i opublikowane w formie pięknie ilustrowanego tomu, który uzyska ogólnopolską dystrybucję i promocję. Laureaci konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy potwierdzające ich sukces.
Placówkom, z których pochodzą laureaci, zostanie przyznany certyfikat „Szkoła wspierająca talenty”. A wszystkich – i laureatów, i czytelników –  na pewno ucieszy fakt, że cały dochód ze sprzedaży pokonkursowej książki trafi do fundacji działającej na rzecz zwierząt.

DLACZEGO WARTO?

Konkurs  „Popisz się talentem”

• pomaga uczniom odkrywać ich kreatywny potencjał
  • rozbudza zainteresowania literacko-czytelnicze
  • umożliwia dzieciom wyrażenie siebie poprzez sztukę, stanowi rozwijające, ambitne wyzwanie
  • zachęca do twórczego posługiwania się polszczyzną i formułowania samodzielnych wypowiedzi pisemnych
  • buduje motywację do pisania dzięki tematowi bliskiemu zainteresowaniom dzieci  i młodzieży
  • daje szansę każdemu, nie tylko prymusom
  • jest całkowicie bezpłatny

Kontakt z organizatorem – koordynatorem:

• prace należy przesyłać na adres:
    marzena.ratajczyk.sp28@gmail.com
    lub poprzez Mobidziennik – WIADOMOŚCI – nauczyciele – Marzena Ratajczyk  (nauczyciel bibliotekarz w Szkole Podstawowej nr 28 w Poznaniu)

do pracy należy dołączyć plik ze skanowaną i podpisaną zgodą rodzica

termin nadsyłania prac: 25.04.2020 r.

kalendarium konkursu:

• 2 IV: start konkursu
  • 26 IV: ostatni dzień na wysyłanie prac / do organizatora przez szkołę
  • 27 IV –26 V: czytanie prac przez jury
  • 27 V: obrady jury i wyłonienie zwycięzców; weryfikacja zwycięskich prac w programie antyplagiatowym
  • 4 VI: ogłoszenie wyników konkursu na stronie internetowej
  • 5–19 VI: kontakt wydawnictwa z laureatami konkursu, wysyłka dyplomów
  • XI: premiera książki z opowiadaniami laureatów

Pobierz regulamin konkursu, zgodę rodzica/opiekuna na udział dziecka
w konkursie oraz plakat informacyjny dla uczniów: plakat, regulamin, zgoda rodziców.

Polecamy: 10 wskazówek, jak stworzyć dobre opowiadanie.