Dzień Patrona uchwycony w słowa

,,Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu”

K. Makuszyński

Po Dniu Naukowców wróciliśmy już z Marsa, poznaliśmy tajniki wielu nauk ścisłych, stworzone przez nas maszyny przyszłości wystartowały i dzisiaj śpieszą, by oznajmić światu, że w Szkole Podstawowej nr 28 w Poznaniu ciągle coś się dzieje. Ciągle? Oczywiście! Gdy tylko skończyła się nauka zdalna, a korytarze wypełniły się głosami, uznaliśmy, że jest jeszcze on – Kornel Makuszyński, nasz patron, który jak nikt inny zasługuje na swój szczególny dzień. Tak też się stało. 17 czerwca rozpoczął się Dzień Patrona.

Ten czas przebieg w naszej szkole zupełnie inaczej niż dotychczas. Każda klasa znajdowała się w wyznaczonej sali, ale uczniowie łączyli się ze swoimi kolegami i koleżankami za pomocą Teams. Tak też rozmawiali z nami nasi goście. A tych drugich było naprawdę wielu…

Cały dzień rozpoczął się od inauguracji, pani dyrektor Halina Seifert przywitała zebranych uczniów oraz gości i oficjalnie otwarła obchody Dnia Patrona. Młodzież, która zgłosiła się do konkursu pięknego czytania, przystąpiła do swoich prezentacji. Na korytarzach i w salach można było usłyszeć teksty najlepszych prac Makuszyńskiego. Każdy uczeń z dużą starannością i zaangażowaniem zapoznawał zebraną publiczność z fragmentem wybranej przez siebie książki. Potem przyszedł czas na kolejne zajęcia, te z kolei odbywały się już zgodnie z podziałem na grupy.

Jedni uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez panią Agatę Chwirot, która opowiadała o komiksach, sposobie ich powstawania, pokazywała też te, które są obecnie najpopularniejsze. W tym samym czasie inna grupa brała udział w podobnej lekcji, ale prowadzonej przez pana doktora Michała Traczyka. Dzięki spotkaniu z tym prelegentem młodzież mogła dowiedzieć się czegoś więcej o komiksach stworzonych na podstawie książek Makuszyńskiego. Nie zabrakło także zajęć poświęconych tłumaczeniom, w trakcie tej lekcji pani Małgorzata Pastusiak pokazywała uczniom, przed jakimi wyzwaniami nierzadko stają ci, którzy próbują przełożyć tekst na inny język. Nasi uczniowie sami mogli się o tym przekonać, ponieważ prowadząca przewidziała też ćwiczenia dla swojej publiczności.

Jeżeli ktoś w trakcie lektury tego tekstu pomyślał, że tyle wydarzeń to już nadto jak na jeden dzień, to jest w dużym błędzie. Spotkała się z nami także pani Joanna Heyducka, która poprowadziła zajęcia dotyczące kwestii związanych z edytorstwem. Uczniowie chętnie odpowiadali na każde pytania i starali się rozwiązać zagadki: dlaczego jestem w stanie coś przeczytać, nawet jeśli nie znam słowa? Kolejne grupy brały udział konkursie pięknego czytania, a jeszcze inne z niepokojem oczekiwały na wyniki dyktanda, które odbyło się już na początku dnia.

Następnie nadszedł moment na to, na co wielu tak bardzo czekało – spotkanie autorskie. Ponownie na Teams połączyły się ze sobą wszystkie klasy, a Olaf Laskowski i Kinga Szymkowiak usiedli przed ekranem komputera, by przeprowadzić rozmowę z panią Małgorzatą Wardą. Malarka, rzeźbiarka, pisarka – uczniowie mieli zatem niepowtarzalną możliwość, by zrozumieć, jak wygląda praca kogoś o tak wszechstronnych zainteresowaniach, mogli usłyszeć, jak czasami przebiega proces twórczy oraz jakie jest życie codzienne pisarza. Pani Warda zachwyciła młodzież, po jej zajęciach można było usłyszeć same głosy zadowolenia z możliwości odbycia takiego spotkania, a w jego trakcie panowała cisza, na twarzach uczniów z kolei malowało się duże zainteresowanie.

Czy to wszystko, co przygotowano na ten dzień? W żadnym razie. Wybrani uczniowie również w sposób szczególny zaangażowali się w obchody tego dnia i przygotowali prezentacje o swoich ulubionych pisarzach lub książkach. Każdy z nich miał dziesięć minut podczas wybranej lekcji na swoje wystąpienie. Prezentacji było bardzo dużo. Okazało się bowiem, że może uczniowie niechętnie sięgają po Pana Tadeusza, ale powieści przede wszystkim Tolkiena nadal cieszą się dużym zainteresowaniem z ich strony.

Gdyby tych wydarzeń było mało, wybrane klasy mogły także wziąć udział w zajęciach wychowania fizycznego i literackiego. Ćwiczenia przeplatane były zadaniami z pogranicza literatury i nauki o języku.

W końcu nadszedł czas, by powiedzieć coś o podsumowaniu, a było ona tak wyjątkowe, że zadziwiło wszystkich zebranych. Dlaczego? Do naszej szkoły przyszli aktorzy, ale… nie musieliśmy ich zapraszać. Przyszli sami, tak jak przychodzą każdego dnia na lekcje. Mowa bowiem o naszych uczniach. Andrii Sytiuk, Illia Sytiuk oraz Kinga Szymkowiak zachwycali wszystkich swoją profesjonalną recytacją prozy Makuszyńskiego. Każdy słuchał oniemiały i zdziwiony, bo nie każdego dnia w murach szkoły odnajduje się takie diamenty.

Wszyscy mogli zgodnie przyznać, że było to idealne zakończenie tego dnia.

Co teraz? Pozostaje nam liczyć, że słowo literackie ukazane w tak różny sposób zachęci niektórych do tego, by w przyszłości sami stali się pisarzami na miarę Makuszyńskiego. A nasza nadzieja nie jest naiwna, wszak trzech naszych uczniów zostało nagrodzonych w konkursie literackim ogłoszonym w związku z Dniem Patrona. Mało tego, może inni w przyszłości zajmą się ilustracjami do tych książek. Wielu zostało nagrodzonych w konkursie plastycznym, a mamy także laureatkę konkursu graficznego na okładkę do wybranej książki Makuszyński. Przyszłość zapowiada się zatem wyjątkowo…

Sara Ratajczak

Powiększ tekst
Wysoki kontrast