Zajęcia z grą Co-opoly w 8A

10.11.2021 r uczniowie klasy 8 a dzięki Regionalnemu Ośrodkowi Polityki Społecznej mieli przyjemność brać udział w grze Kooperatywa (Co-opoly)

Gra Kooperatywa

Kooperatywa (Co-opoly) to wyjątkowa gra, w której uczestnicy zakładają przedsiębiorstwo społeczne.

 Podczas gry gracze z powadzeniem muszą założyć swoją korporację.

Ich celem jest przetrwanie na rynku i założenie nowego przedsiębiorstwa, a najważniejszą zasadę gry można podsumować bardzo prosto: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.  Rozwiązują  zagadki, zarabiają pieniądze i pamiętają, że  bankructwo jednej osoby, to przegrana całej grupy.

Co-opoly jest kooperacyjną grą zespołową, co oznacza, że  gracze muszą ze sobą współpracować, po to żeby z powodzeniem założyć i prowadzić kooperatywę.

Kooperatywa może zarabiać dzięki wykonywaniu przez graczy rozmaitych wyzwań z karty ZADANIA. Mogą to być kalambury (rysowanie, pokazywanie) lub tabu (zakazane słowa). Za poprawne wykonanie zadania kooperatywa zdobywa sumę pieniędzy wskazaną na karcie. Dodatkowe fundusze można zdobyć dzięki realizacji zadań z niektórych kart: ŚWIAT i ZASOBY. Uwaga jednak, karty te kryją w sobie również wiele niemiłych niespodzianek dla kooperatywy związanych ze stratą pieniędzy na rzecz banku.

Gra dopuszcza tylko dwie możliwości  – albo wszyscy wygrywają albo wszyscy przegrywają. Dlatego uczy solidarności, pracy zespołowej oraz demokratycznego zarządzania. Głos każdego z uczestników gry ma takie samo znaczenie.
Jest to wyjątkowa gra.

Powiększ tekst
Wysoki kontrast