Apel Pamięci Powstańców Wielkopolskich 1918/19

W poniedziałek 7 marca 2022 roku w samo południe na cmentarzu parafialnym w Kiekrzu odbył się  Apel Pamięci dla spoczywających tam 18 Powstańców Wielkopolskich 1918/19 oraz dwóch, którzy zasłużyli się do obrony Kiekrza. Uroczystość, która została przesunięta w czasie ze względu na ograniczenia pandemiczne, miała specjalny charakter uhonorowania każdego z osobna powstańca specjalnym zniczem ufundowanym przez:

Urząd Miasta Poznania,

Instytut Pamięci Narodowej,

Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 191819 oraz

12 Wielkopolską Brygadę Obrony Terytorialnej.

Na uroczystość byli obecni zaproszeni specjalni goście, Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 Tadeusz Musiał,  Proboszcz Parafii Kiekrz Dr. Marian Antoniewicz, Przedstawiciel Koła Rodzin Marynarzy Powstańców Wielkopolskich 1918/19 Jacek Krzyżański.

Nasza Szkoła była reprezentowana przez Panią Dyrektor  Halinę Seifert,  oraz nauczyciela Historii Norberta Gniatkowskiego z pocztem sztandarowym szkoły, werblistami i delegacjami wszystkich klas szkoły Podstawowej.

 Jak ważne było zwycięskie Powstanie Wielkopolskie w 1918 i 1919 roku, uświadamialiśmy uczniom, że wywalczona niepodległość nigdy nie jest dana na zawsze, trzeba ją bardzo pielęgnować. Po przemowach pod główną tablicą, gdzie znajdują się zbiorowe nazwiska Powstańców Wielkopolskich, przy barwach flag narodowych biało-czerwonych, flagi powstańczej z 1918 roku oraz akcentów barw Ukraińskich,  pamiątkowe znicze złożyli Pan Tadeusz Musiał z ZG TPPW 191819 oraz Pani Dyrektor Halina Seifert. Później każda delegacja z danej klasy w skupieniu złożyła znicz pamięci w rytm werbli na każdym nagrobku danego powstańca wielkopolskiego. 

Lista spoczywających Powstańców Wielkopolskich spoczywających na parafialnym cmentarzu w Kiekrzu:

 1. Adam Białoszyński
 2. Stanisław Bednarz
 3. Stanisław Czyż
 4. Stanisław Dreczkowski
 5. Stanisław Dudziński
 6. Antoni Fiszer
 7. Józef Galas
 8. Stanisław Karnabol
 9. Michał Kunc
 10. Józef Lehman
 11. Stanisław Maciaszyk
 12. Edmund Pawlak
 13. Bolesław Pełkowski
 14. Ignacy Piechowiak
 15. Franciszek Przybylski
 16. Antoni Szymański
 17. Andrzej Urbaniak
 18. Konrad Witt
Powiększ tekst
Wysoki kontrast