Apel Pamięci 103 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918\19

W słoneczny poniedziałek 7 marca 2022 roku w samo południe na cmentarzu parafialnym w Kiekrzu odbył się zaległy z tytułu pandemii Apel Pamięci 103 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918\19 dla spoczywających tam 18 Powstańców Wielkopolskich 1918\19 oraz dwóch, którzy zasłużyli się dla obrony Kiekrza. Uroczystość miała specjalny charakter uhonorowania każdego z osobna Powstańca specjalnym zniczem ufundowanym przez Urząd Miasta Poznania, Instytut Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918\19 oraz 12 Wielkopolską Brygadę Obrony Terytorialnej.

Na uroczystość przybyli specjalni goście, Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 Tadeusz Musiał, Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr. 28 w Kiekrzu Halina Seifert, Proboszcz Parafii Kiekrz Dr. Marian Antoniewicz, Przedstawiciel Koła Rodzin Marynarzy Powstańców Wielkopolskich 1918/19 Jacek Krzyżański oraz nauczyciel Historii Norbert Gniatkowski z pocztem sztandarowym Szkoły Podstawowej nr 28 w Poznaniu, werblistami i delegacjami wszystkich klas szkoły.

Na czasie były słowa wszystkich gości, którzy odnieśli się do najazdu Rosji na naszych ukraińskich sąsiadów. Jak ważne było zwycięskie Powstanie Wielkopolskie w 1918 i 1919 roku, uświadomiliśmy uczniom Szkoły Podstawowej, że wywalczona niepodległość nigdy nie jest dana raz na zawsze, że trzeba ją bardzo pielęgnować.Pan Prezes Tadeusz Musial przywołał równierz swojego ojca marynarza Franciszka Musiała który zahamował watahę bolszewicką w 1920 roku na rzece pod Płockiem, za co  został mu przyznany  krzyż Virtuti Militari  od samego marszałka Józefa Piłsudskiego a odznaczył Go osobiście generał Józef  Haller.

Po przemowach pod główną tablicą, gdzie znajdują się zbiorowe nazwiska Powstańców Wielkopolskich, przy barwach flag narodowych biało-czerwonych,  flagi powstańczej z 1918 roku oraz akcentów barw ukraińskich, pamiątkowe znicze złożyli  Pan Tadeusz Musiał z ZG TPPW 1918\19 oraz Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 28, Halina Seifert. Później każda delegacja z danej klasy w skupieniu złożyła znicz pamięci w rytm werbli na każdym nagrobku spoczywającego Powstańca Wielkopolskiego. Pani dyrektor Szkoły Podstawowej nr28,  poinformowała wszystkich o przyjmowaniu do szkoły uczniów z Ukrainy. Po zakończeniu goście zostali zaproszeni na tradycyjną kawę z ciastkiem.

Lista powstańców wielkopolskich spoczywających na parafialnym cmentarzu w Kiekrzu:

 1.  Adam Białoszyński-marynarz
 2.  Stanisław Bednarz
 3. Stanisław Czyż
 4.  Stanisław Dreczkowski
 5.  Stanisław Dudziński
 6.  Antoni Fiszer
 7. .Józef Galas
 8. Stanisław KaRnabol
 9. Michał Kunc
 10. .Józef Lehman
 11. Stanisław Maciaszyk
 12. Edmund Pawlak
 13. Bolesław Pełkowski
 14. Ignacy Piechowiak
 15. Franciszek Przybylski
 16. Antoni Szymański
 17. Andrzej Urbaniak
 18. Konrad Witt

Nie leżący na cmentarzu w Kiekrzu

19. Antoni  Kulesza  
20. Jan  Gowarzewski                                                                                                                            

zdjęcia: Kinga Karnabol
tekst: Jacek Krzyżański

Powiększ tekst
Wysoki kontrast