Dzień Naukowców w Szkole Podstawowej nr 28 im. Kornela Makuszyńskiego w Poznaniu

Dnia 29 marca br. odbyło się w naszej szkole wielkie święto nauki. Miała bowiem miejsce kolejna edycja Dnia Naukowców, który od lat łączy całą społeczność szkolną.  Nie od dziś wiadomo, że najlepiej przyswaja się wiedzę, gdy samemu się do niej dochodzi. Ta maksyma towarzyszy co roku organizatorom, którzy dokładają starań, aby przybliżyć dzieciom świat nauki i zachęcić do poszukiwań własnej drogi rozwoju. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, rodziców, zaproszonych gości – przedstawicieli różnych dziedzin nauki i samych uczniów można śmiało przyznać, że Dzień Naukowców to święto całej szkoły, a dla wielu uczniów jeden z najciekawszych dni w całym roku szkolnym. Tego dnia nie odbywają się tradycyjne lekcje. Uczniowie uczestniczą w warsztatach, prelekcjach, również sami prowadzą doświadczenia.

Wykład inauguracyjny o znaczeniu DNA w przyrodzie, naszej historii (i prehistorii) oraz we współczesnej kryminalistyce przeprowadził dr Arkadiusz Kajdasz. Naszą szkołę odwiedził też mgr inż. Tomasz Sarna z Zespołu Szkół Samochodowych, który opowiedział, jak działają silniki spalinowe. Mogliśmy też poczuć się jak w warsztacie samochodowym i (dzięki technologii ELECTUDE) dokonać diagnozy oraz naprawy zepsutego silnika. Naukę programowania nasi uczniowie mogli zgłębiać dzięki  Scottie GO na warsztatach z panią Iwoną Żurawską. O połączeniu nauki i sztuki opowiadała pani Aleksandra Litwinowicz. Ideą Dnia Naukowców jest też zaciekawianie dziedzinami, którymi pasjonują się nasi nauczyciele. W tym roku uczniowie mogli posłuchać o kilkudziesięcioletniej przygodzie z bieganiem w maratonach pana Jerzego Głowackiego – geografa. Pojawił się też absolwent naszej szkoły – Karol Lehmann, który zainteresował wszystkich swoim wystąpieniem dotyczącym bezpieczeństwa w Internecie.

Wielu uczniów spróbowało swoich sił w prowadzonych  w rozgrywkach szachowych. Duże zainteresowanie turniejem dzieci  klas I-VIII wyraźnie pokazało, że nasi uczniowie z pasją oddają się tej grze – nie tylko w czasie przerw. To pierwsza taka rywalizacja szachowa w naszej szkole, ale z pewnością nie ostatnia!

Podczas tej edycji Dnia Naukowców uczestnicy mogli też poszerzyć swoją wiedzę o językach obcych.  Dr Skirecki opowiedział o najbardziej charakterystycznych symbolach Stanów Zjednoczonych, takich jak flaga, Wielka Pieczęć Stanów Zjednoczonych czy Statua Wolności. Od pani Aleksandry Kuszewskiej nasi uczniowie dowiedzieli się, dlaczego warto uczyć się języka hiszpańskiego, na zajęciach z Joanną Pasternak poznali ciekawostki dotyczące Irlandii, a pan Witold Kisiel opowiedział o Liverpoolu. Pani Katarzyna Fronczewska przekazała wiedzę, jak zgłębiać tajniki języków obcych, korzystając z osiągnięć informatyki. Ważną częścią dnia był konkurs o krajach anglojęzycznych.

Najbardziej efektowną i ekscytującą częścią tego dnia okazały się pokazy eksperymentów uczniowskich. Przygotowano doświadczenia fizyczne, biologiczne i chemiczne, a część z nich prezentowana była w języku angielskim. Zaangażowanie młodych naukowców w przekazywanie wiedzy obserwatorom było zdumiewające. Jury konkursu na najlepszy uczniowski eksperyment nie miało łatwego zadania.

Obchodzimy rok Mikołaja Kopernika. Nie mogło zatem zabraknąć obrotów sfer niebieskich i wirtualnego spaceru po układzie słonecznym prowadzonego przez panią Hannę Zaborowską – oczywiście przy użyciu najnowszej technologii gogli VR z Laboratorium Przyszłości. Mieliśmy okazję wejść też do profesjonalnego przenośnego planetarium ASTROLAB, które pozwoliło na obejrzenie zjawisk astronomicznych i geograficznych zachodzących na niebie oraz ilustrujących prawa fizyczne rządzące ruchem ciał niebieskich. Na koniec uczniowie z klasy VIII e pod wodzą pana Gniatkowskiego wcielili się w role słońca i planet, przedstawiając żywy układ heliocentryczny.

Tegoroczne wydarzenia skupiały się wokół łacińskiej sentencji per aspera ad astra – przez trudy do gwiazd. Nie jest łatwo osiągnąć sukces. Każdego dnia wynalazcy, naukowcy i odkrywcy w różnych dziedzinach wiedzy popełniają błędy. Najważniejsze jednak, by z każdej porażki wyjść silniejszym i umocnionym w postanowieniu, że warto pracować nad własnym rozwojem, na drodze do wyznaczonego celu. Walt Disney powiedział: Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać. Życzymy zatem wszystkim uczniom, aby nie bali się marzyć, dorosłym zaś, by dzieci wytrwale w tym wspierali.

Marta Raczyk

Wydarzenie odbyło się pod patronatem:

Wydziału Anglistyki
Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu

Powiększ tekst
Wysoki kontrast