Co słychać w klasie pierwszej żeglarskiej o profilu sportowym?

Uczniowie klasy sportowej o profilu żeglarskim Szkoły Podstawowej nr 28 im. Kornela Makuszyńskiego w Poznaniu w ciągu ostatnich dwóch miesięcy roku szkolnego 2022/2023, tj. września i października odbyli szkolenie żeglarskie na przystani żeglarskiej, zgodne z programem klasy. Początkowo uczniowie przyswajali zasady  organizacji zajęć, wymogów w komunikacji oraz rygorystycznych zasad bezpieczeństwa.

Celem, w tych pierwszych dwóch miesiącach było nauczyć dzieci, w warunkach słabego wiatru, czyli łatwych i sprzyjających, samodzielnego prowadzenia łódki pod żaglami na wyznaczony punkt, pracować sterem, ustawiać odpowiednio żagiel do zmieniającego się kierunku wiatru, luzować i wybierać szoty, poprawnie siedzieć i w odpowiednim miejscu kadłuba, aby łódka wytwarzała mniejsze opory. Uczniowie zapoznali się z podstawami manewrowania i wykonywania najprostszych manewrów takich jak: ostrzenia, odpadania i wykonywania, w szkolny sposób, zwrotu przez sztag.

Według trenerów OŚ AZS Sailing Team sprawdzianem tych wszystkich umiejętności były ostatnie dwa zajęcia, na których dzieci wykonywały tzw. ósemkę sztagową. To ćwiczenie wymaga wykorzystania wszystkich w/w umiejętności.

Zdaniem szkoleniowców zaplanowany efekt szkolenia został uzyskany, a zespół młodych adeptów żagli oceniony został bardzo pozytywnie i jako bardzo  obiecujący.

W załączeniu fotorelacja z zajęć na przystani żeglarskiej.

Leszek Kostański

Fot. Leszek Kostański, Monika Górna

Powiększ tekst
Wysoki kontrast