Klasa pierwsza żeglarska

Uczniowie klasy sportowej o profilu żeglarskim Szkoły Podstawowej nr 28 im. Kornela Makuszyńskiego w Poznaniu w miesiącach wrześniu i październiku roku szkolnego 2022/2023 odbyli szkolenie żeglarskie na przystani żeglarskiej, zgodne z programem klasy. Początkowo uczniowie przyswajali zasady  organizacji zajęć, wymogów w komunikacji oraz rygorystycznych zasad bezpieczeństwa.

Celem, w tych pierwszych dwóch miesiącach było nauczyć dzieci, w warunkach słabego wiatru, czyli łatwych i sprzyjających, samodzielnego prowadzenia łódki pod żaglami na wyznaczony punkt, pracować sterem, ustawiać odpowiednio żagiel do zmieniającego się kierunku wiatru, luzować i wybierać szoty, poprawnie siedzieć i w odpowiednim miejscu kadłuba, aby łódka wytwarzała mniejsze opory. Uczniowie zapoznali się z podstawami manewrowania i wykonywania najprostszych manewrów takich jak: ostrzenia, odpadania i wykonywania, w szkolny sposób, zwrotu przez sztag.

Według trenerów OŚ AZS Sailing Team sprawdzianem tych wszystkich umiejętności były ostatnie dwa zajęcia “na wodzie”, na których dzieci wykonywały tzw. ósemkę sztagową. To ćwiczenie wymaga wykorzystania wszystkich w/w umiejętności.

Zdaniem szkoleniowców zaplanowany efekt szkolenia został uzyskany, a zespół młodych adeptów żagli oceniony został bardzo pozytywnie i jako bardzo  obiecujący.

Miesiące od listopada do marca to miesiące, w czasie których młodzi żeglarze pracują nad kondycją fizyczną.

W kwietniu wracamy na przystań żeglarską. AHOJ!

Fot. Leszek Kostański, Monika Górna

Sekcja Żeglarska AZS Poznań (azspoznan.pl)
Sekcja Żeglarska AZS Poznań (@azs_sailing_team) • Zdjęcia i filmy na Instagramie

Powiększ tekst
Wysoki kontrast