Wycieczka klas 8 do Bydgoszczy

Dnia 19.10.2022 klasa 8a i 8d wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę do Bydgoszczy.

Pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum Mydła i Historii Brudu. Na początku, każdy wykonał swoje własne mydełko, wybierając kolor, zapach i dodatki. Potem zwiedzaliśmy muzeum z przewodnikiem, poznając jak ludzie dbali o siebie w danym okresie historycznym.

Kolejnym punktem był spacer uliczkami Starego Miasta. Na Starym Rynku naszą uwagę zwrócił Pomnik  Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej, upamiętniający ofiary terroru hitlerowskiego.

Ciekawostką jest, że przez Stary Rynek przebiega 18 południk długości geograficznej wschodniej, który łączy Bydgoszcz m.in. Sztokholm i Kapsztad.

Spacerem udaliśmy się na kładkę łączącą bulwar z Wyspą Młyńską. W zakolu Brdy ukazał się nam widok modernistycznej Opery Bydgoskiej.

Mijaliśmy pamiątkową tablicę, na której umieszczono informację, że m.in. na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy kręcono zdjęcia do filmu ,,Magiczne Drzewo’’ w reżyserii Andrzeja Maleszki.

Po obiedzie, ostatnim punktem naszego zwiedzania było Exploseum – dawna niemiecka fabryka materiałów wybuchowych. Muzeum rozciąga się na 19.tyś. m2 i składa się z ośmiu odnowionych budynków oraz podziemnej trasy turystycznej. Można tam zobaczyć wystawę prezentującej linię produkcyjną nitrogliceryny do celów wojskowych, sprzęt wykorzystywany przez Niemców w czasie II wojny światowej ,jak też zapoznać się z historią wynalazków Alfreda Nobla.

Po całym dniu zwiedzania udaliśmy się w podróż powrotną do Kiekrza.

Izabela Przybyłka
Grażyna Strzelecka- Rypniewska
Norbert Gniatkowski

Powiększ tekst
Wysoki kontrast